Музей “Мамина світлиця”

Музей «Мамина світлиця» розташований у Забірській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів, на вул. Центральній, 67. Завідувач музею – Баковська Олександра Іллівна, вчитель географії та історії.
Музей був створений у 1992 році силами вчительського та учнівського колективів, а в 2008 році він був зареєстрований в обласному центрі краєзнавства і туризму. За цей час було зібрано понад 200 експонатів, окремі з яких є справді унікальними.
DSC03664

Церковна реєстраційна книга шлюбів у період з 1917 по 1939 роки. спочатку здавалося, що нічого цікавого тут немає. Однак, при глибшому опрацюванні членами гуртка «Оберіг» виявилося, що багато цікавого ці записи можуть розповісти: нерівні шлюби (різниця у віці між нареченими могла бути 10 років), шлюби між вдівцями і молодими дівчатами й навпаки, а теперішні вуличні прізвиська були колись прізвищами.

DSC03674DSC03676
Рідкісні просвітянські видання: ювілейне видання «Просвіті 40 років», журнал «Просвіта» 1903 року видання та «Місяцеслов» 1856 року, яким міг користуватися ще Т.Г. Шевченко.

DSC03673
Матеріали про розвиток освіти в селі: лист першого вчителя і засновника сільської школи Максима Гнідця, написаний у 1940 році і переданий родичами у музей. Саме з нього ми дізналися, що школа в селі була відкрита в 1906 році.

DSC03672
Експозиція «З бабусиної скрині» містить вишиті рушники, сорочки, сардачки, запаски. Особливу увагу привертає весільна спідниця Сохань Насті, яка вінчалася 2 листопада 1927 року, про що свідчить запис у реєстраційній книзі шлюбів.

DSC03664DSC03665
В експозиції «Знаряддя праці і предмети домашнього вжитку» також зберігаються цікаві експонати: куделя, ночви, праски, глиняний посуд тощо.

DSC03667DSC03671DSC03691DSC03685
Окремо хотілося б відмітити роботу, яка проводиться на базі музею: створено раду музею, до якої ввійшли вчителі та учні, працює гурток «Оберіг», група екскурсоводів. Силами учнів зібрано багато фольклорного матеріалу, який узагальнено в альбомах «Віншівки мого села», «Приказки та прислів’я», «Мамина колискова». А робота «Весілля у Забір’ї» отримала у 2005 році перше місце в обласному зльоті «Моя земля – земля моїх батьків» у номінації «Домашня майстерня».

DSC03683DSC03677
Збираючи матеріали про голодомор, виявилося, що у нашому селі проживає 88-річна жителька, яка пережила Голодомор 1932-33 років у Хмельницькій області. Зібрані матеріали оформили у роботі «Молитва за Україну» та використали при написанні історії села. Їх упорядкувала і видала у книзі «Забір’я моє» жовківський краєзнавець і поетеса Галина Фесюк. Книга викликала чималий інтерес у читачів і стала своєрідним закликом до всіх небайдужих не зупинятися на цій важливій дорозі. До слова, хочу зазначити, що дещо пізніше нашим односельчанином Петром Домашовцем була видана друга книга з історії села – «Отчий край», в основу якої лягли матеріали музею, спогади односельчан. у музеї є ще одна історія – спогад про село «Одне півстоліття», видана в 70-х роках у Канаді нашим земляком-емігрантом Григорієм Домашовцем.

DSC03678DSC03682DSC03687
Гордістю і великим надбанням музею є численні матеріали по відомих людей, наших земляків, випускників школи. Про одного з них розповімо детальніше:
Петро Олишко – під старшина УСС, у своїх віршованих автобіографічних записках, які вийшли у 1977 році в Канаді під назвою «Від колиски до могили», описує бойові дороги січових стрільців. Сам же він був учасником боїв на горі Маківці.
Багато можна говорити про роботу музею, про виховання підростаючого покоління на прикладі нашої історії, але, як мовиться, «краще один раз побачити, ніж сто разів почути».

DSC03694

Advertisements
Опубліковано у Новини | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s